Skolstart, läsåret 2023-2024
På denna sida finns information om första skoldagen måndag den 21 augusti i grundskolan och uppropstider för årskurs 1–3 i gymnasieskolan.
Grundskolan och anpassade grundskolan
För samtliga elever inom grundskolan/anpassade grundskolan börjar läsåret måndag 21 augusti 2023. Upprop sker vid det klockslag som tidigare meddelats.
Luleå gymnasieskola
Nedan finns uppropstider för samtliga gymnasieprogram för första skoldagen måndag 21 augusti 2023.
Skollunch serveras första skoldagen.
Tveka inte att kontakta oss om du har frågor och funderingar inför skolstarten. Ring via kommunens kundcenter, 0920 – 45 30 00, så slussar de vidare.
Uppropstider årskurs 1 - Kvarteret Kungsfågeln, Repslagargatan 4
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
Bygg- och anläggningsprogrammet | 10.00 | K4652 | |
VVS- och fastighets- programmet | 10.00 | K4620 | |
Vård- och omsorgs programmet | 10.00 | K4621 | |
Yrkesintroduktion vårdbiträde | 10.00 | K4522 | |
Restaurang- och livsmedelsprogrammet Yrkesintroduktion bagare/konditor | 10.00 | Novisen, plan 3 | |
Industritekniska programmet | 10.30 | Elevmatsal, Plan 3 | |
Teknikprogrammet | 10.30 | Elevmatsal, Plan 3 | |
El- och energiprogrammet | 10.00 | Elevmatsal, Plan 3 | |
Naturvetenskapsprogrammet/Matematikspets | 10.00 | Elevmatsal, Plan 3 | |
Introduktionsprogram | Enligt särskilt utskick |
Uppropstider årskurs 1 - Kvarteret Lärkan, Skeppsbrogatan 4
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
Estetiska programmet | 11.00 | Lärkans Aula | Efter Aulan samlas |
Försäljnings- och serviceprogrammet | 11.00 | Sal L4519 | Klasslistor samt |
Hotell- och turismprogrammet | 11.00 | Sal L4535 | Klasslistor samt |
Barn- och fritidsprogrammet | 11.00 | Sal L3510A | Klasslistor samt |
Språkintroduktion | 08.15 | Sal L2510 | Enligt särskilt utskick |
Uppropstider årskurs 1 - Kvarteret Örnen, Skeppsbrogatan 1
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
Idrottsgymnasiet RIG, NIU och lokala | 11.00 | Klasslistor samt salar | |
Introduktionsprogrammet kvarteret Örnen | 10.00 | Ö2009 | Elever samlas utanför Örnen, |
Anpassade gymnasieskolan - Programmet för | 09.00 | Elever samlas i klassrum | |
Anpassade gymnasieskolan - Programmet för | 09.00 | Elever samlas i klassrum | |
Anpassade gymnasieskolan - Individuella programmet | 09.00 | Elever samlas i klassrum |
Uppropstider årskurs 1 - Kvarteret Hackspetten, Tullgatan 24
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
Ekonomiprogrammet Humanistiska programmet Hantverksprogrammet Frisör Samhällsvetenskapsprogrammet | 11.00 | Klasslistor samt salar | |
Introduktionsprogrammet Hackspetten | Enligt särskilt utskick |
Uppropstider årskurs 2-3 samt 4, Kvarteret Kungsfågeln
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
El- och energiprogrammet årskurs 2 | 13.00 | Luren | |
El- och energiprogrammet årskurs 3 | 14.00 | Luren | |
Industritekniska programmet årskurs 2 | 13.00 | Plan 5 | Klassrum anslås |
Industritekniska programmet årskurs 3 | 14.00 | Plan 5 | Klassrum anslås |
Naturvetenskapsprogrammet årskurs 2 | 13.00 | Plan 6 och 7 | Klassrum anslås |
Naturvetenskapsprogrammet/Matematik- | 14.00 | Plan 6 och 7 | Klassrum anslås |
Restaurang- och livsmedelsprogrammet årskurs 2 | 13.00 | Novisen | |
Restaurang- och livsmedelsprogrammet årskurs 3 | 14.00 | Novisen | |
Teknikprogrammet årskurs 2 | 13.00 | Plan 5 | Klassrum anslås |
Teknikprogrammet årskurs 3 | 14.00 | Plan 5 | Klassrum anslås |
Bygg- och anläggningsprogrammet årskurs 2 | 14.00 | Plan 4 | Klassrum anslås |
VVS- och fastighetsprogrammet årskurs 2 | 14.00 | Plan 4 | Klassrum anslås |
VVS- och fastighetsprogrammet årskurs 3 | 14.00 | Plan 4 | Klassrum anslås |
Vård- och omsorgsprogrammet årskurs 2 Yrkesintroduktion vårdbiträde årskurs 3 | 14.00 | Plan 4 | Klassrum anslås |
Uppropstider årskurs 2-3 samt 4, Kvarteret Lärkan
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
Barn- och fritidsprogrammet årskurs 2 | 10.00 | L4537 | |
Barn- och fritidsprogrammet årskurs 3 | 9.00 | L2525 | |
Estetiska programmet årskurs 2 | 10.00 | L2511, | |
Estetiska programmet årskurs 3 | 9.00 | L2511, | |
Försäljnings- och serviceprogrammet årskurs 2 | 10.00 | L4535 | |
Försäljnings- och serviceprogrammet årskurs 3 | 9.00 | L4535 | |
Hotell- och turismprogrammet årskurs 2 | 10.00 | L4519 | |
Hotell- och turismprogrammet årskurs 3 | 9.00 | L4519 | |
Språkintroduktion | 08.15 | L2510, |
Uppropstider årskurs 2-3 samt 4, Kvarteret Örnen
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
BF2BIDR | 10.00 | Ö5007 | |
EK2EIDR EK2FIDR | 10.00 10.00 | Ö4043 Ö3030 | |
NA2EIDR | 10.00 | Ö5010K | |
SA2EIDR | 10.00 | Ö4004 | |
BF3BIDR | 9:00 | Ö4047 | |
EK3DIDR | 9.00 | Ö3027 | |
EK3EIDR | 9.00 | Ö5010L | |
NA3EIDR | 9.00 | Ö3005 | |
SA3EIDR | 9.00 | Ö4045 | |
Introduktionsprogrammet Örnen | 12.00 | Ö2009 | Entré via Ö10 |
Anpassade gymnasieskolan HRB | 9.00 | Elever samlas utanför | |
Anpassade gymnasieskolan FAB | 9.00 | Elever samlas utanför | |
Anpassade gymnasieskolan Individuella programmet | 9.00 | Elever samlas utanför |
Uppropstider årskurs 2-3 samt 4, Kvarteret Hackspetten
Klass/elevgrupp | Tid | Plats | Övrig info |
---|---|---|---|
Ekonomiprogrammet årskurs 2 | 10.00 | Hackspetten | Salar anslås vid entrén |
Ekonomiprogrammet årskurs 3 | 09.00 | Hackspetten | Salar anslås vid entrén |
Humanistiska programmet årskurs 2 | 10.00 | Hackspetten | Salar anslås vid |
Humanistiska programmet årskurs 3 | 09.00 | Hackspetten | Salar anslås vid |
Hantverksprogrammet Frisör årskurs 2 | 10.00 | Hackspetten | Salar anslås vid |
Hantverksprogrammet Frisör årskurs 3 | 09.00 | Hackspetten | Salar anslås vid |
Samhällsvetenskapsprogrammet årskurs 2 | 10.00 | Hackspetten | Salar anslås vid |
Samhällsvetenskapsprogrammet årskurs 3 | 09.00 | Hackspetten | Salar anslås vid entrén |
Introduktionsprogrammet Hackspetten | 10.00 | Enligt särskilt utskick |
Sidan uppdaterades den 10 oktober 2023