
Labyrint
Efter sex års tystnad är hiphopgruppen Labyrint från Uppsala äntligen tillbaka! Med två miljoner visningar på YouTube och snudd på 24 miljoner (!) lyssningar på Spotify noterade för remixen av “Ortens favoriter” är Labyrint idag en av Sveriges absolut största och mest uppskattade hiphop-akter. Efter en sex år lång paus är de nu tillbaka!
Med sin unika blandning av hiphop och reggae med samhällskommenterande texter är Labyrint mer aktuella än någonsin. Medlemmarna Aki, Dajanko, Jacco och Sais kollektiva avtryck på den svenska musik- och hiphopscenen är ett faktum och vi är stolta och peppade över att de valt att stanna till på Under Solens Holy Cow-scen som ett av stoppen på deras efterlängtade comeback-turné
Med låtar som "Välkommen hem", "Kärleken, "Fakkin fin" och "Chilla lide" byggde de snabbt upp en lojal fanbase. En fanbase som sedan följt gruppen genom land och rike.Ett intensivt turnérande som resulterat i att de blivit Ortens favoriter på fler plan än ett. Efter att gruppen lades på is för sex år sedan har deras musik fortsatt att influera nya generationer av svenska hiphopartister.
Men nu är det äntligen dags för kollektivet att återförenas och sprida sin vibe tillsammans igen. Tillsammans med oss Under Solen.
“Det känns som att vi aldrig riktigt lämnade – musiken har alltid funnits där. Men nu är det dags för oss att sammanstråla igen som grupp och ta tillbaka energin till scenen och ge tillbaka till våra trogna lyssnare. Fansen kan förvänta sig både klassiska hits och smakprov på nytt material” hälsar Labyrint i ett gemensamt uttalande.
Dag och scen
Lördag 12 juli
Holy Cow-scenen
Åldersgräns: 25 år